I WSTĘP
1. Wewnątrzszkolna instrukcja przygotowania i organizacji egzaminu ósmoklasisty i
gimnazjalnego w Szkole Podstawowej w Górzycy, zwana instrukcją, opracowana
została dla kl. III oddziałów gimnazjalnych i kl. VIII oraz przygotowana w oparciu
o Ustawę z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty( teks jednolity Dz. U. z 2018r. poz. 145)
2. Treść instrukcji zostanie podana do wiadomości:
a) Radzie Pedagogicznej
b) Rodzicom uczniów klas zdających egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty podczas zebrań,
c) Uczniom poprzez wychowawców klas
d) Członkom SZE.
3. Instrukcja jest dostępna na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Górzycy
4. W sprawach nieuregulowanych niniejszą Instrukcją obowiązującymi stają się:
a) przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia:
- 21 grudnia 2016 roku w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania, egzaminu gimnazjalnego warunków egzaminu maturalnego ( Dz.U. z 2016r. , poz.2223,ze zm.)
- 1 sierpnia 2017r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty ( Dz. U. z 2017r. poz.1512)
b) Informacja przygotowane przez CKE w Warszawie o sposobie organizacji i przeprowadzania w roku szkolnym 2018/2019 egzaminu:
- gimnazjalnego
- ósmoklasisty.
II. INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA
Z NIEJAWNYMI MATERIAŁAMI EGZAMINACYJNYMI
1. Odbioru materiałów egzaminacyjnych dokonuje dyrektor jako Przewodniczący SZE. Przy odbiorze może być obecny członek komisji nadzorującej.
2. Prawidłowego zabezpieczenia materiałów egzaminacyjnych dokonuje Dyrektor Szkoły jako przewodniczący SZE.
3. Materiały egzaminacyjne przechowywane są w kasie pancernej, znajdującej się
w sekretariacie.
4. Dostęp do kasy pancernej posiada wyłącznie Dyrektor Szkoły jako Przewodniczący SZE. Dostęp do sekretariatu szkoły posiada dyrektor i referent.
5. Przewodniczący SZE powołuje członków zespołu egzaminacyjnego, w tym zespoły nadzorujące egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty – Zał. 5a i 5b
6. Pakiety z zestawami egzaminacyjnymi pozostają w zamknięciu do czasu przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty i odpowiedniej części egzaminu
gimnazjalnego.
7. Otwarcie pakietów z zestawami egzaminacyjnymi, a w przypadku z języka obcego nowożytnego także z płytami CD, następuje w dniu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty w obecności przewodniczących ZN oraz przedstawicieli zdających ze wszystkich sal egzaminacyjnych, z wyjątkiem sal, w których do egzaminu przystępuje tylko jeden uczeń.
8. Bezpośrednio po zakończeniu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu ósmoklasisty następuje odbiór prac od zdających, przeliczenie, odnotowanie liczby zestawów egzaminacyjnych w protokole przebiegu egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty w danej sali oraz ich spakowanie w obecności przedstawicieli zdających i opisanie kopert zgodnie z zaleceniami OKE w Poznaniu.
9. Materiały egzaminacyjne ze wszystkich sal egzaminacyjnych są przekazywane
przewodniczącemu SZE przez przewodniczącego ZN.
Przewodniczący SZE, w obecności przewodniczących ZN, sprawdza kompletność materiałów egzaminacyjnych otrzymanych z sal zgodnie z instrukcją OKE
w Poznaniu.
10. O sytuacjach szczególnych dotyczących postępowania z niejawnymi materiałami
egzaminacyjnymi należy bezzwłocznie poinformować przewodniczącego SZE.
III. ZASADY OBIEGU INFORMACJI DOTYCZĄCYCH
EGZAMINU GIMNAZJALNEGO I ÓSMOKLASISTY
1. Na początku roku szkolnego uczniowie kl. III gimnazjum i kl. VIII wraz z rodzicami/ prawnymi opiekunami dokonują wyboru języka obcego ( język angielski lub język niemiecki) na egzaminie ósmoklasisty oraz poziomu (podstawowy lub rozszerzony) na egzaminie gimnazjalnym.
Przyjmowanie deklaracji językowych nie później niż do 1 października 2018r.
2. Uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się dostarczają opinię poradni
psychologiczno-pedagogicznej do 15 października 2018r. Opinia poradni powinna być wydana nie później niż do końca września roku szkolnego, w którym odbywa się egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty.
3. Sposób lub sposoby dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wskazuje Rada Pedagogiczna, wybierając spośród możliwych sposobów dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego wyliczonych w Tabeli 1. Komunikatu Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2018 r. w sprawie sposobu dostosowania warunków i form przeprowadzania w roku szkolnym 2018/2019 egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasity do potrzeb uczniów (słuchaczy) ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, opublikowanym na stronie CKE oraz OKE w Poznaniu.
4. W przypadku rezygnacji z prawa do zdawania egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty w warunkach i formach dostosowanych do dysfunkcji ucznia rodzic (prawny opiekun) ucznia składa Dyrektorowi Szkoły pisemne oświadczenie o rezygnacji w terminie do końca października roku szkolnego, w którym uczeń przystępuje do egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty.
5. Prawo do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty lub odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego mają laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim z zakresu jednego z grupy przedmiotów objętych daną częścią egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty, jeżeli uzyskali ten tytuł w trakcie nauki w gimnazjum/szkole podstawowej.
6. Dyrektor Szkoły przekazuje uczniom informację o wynikach egzaminu ósmoklasisty i gimnazjalnego niezwłocznie po otrzymaniu wyników z OKE w Poznaniu.
7. Uczeń otrzymuje zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu śmoklasisty i gimnazjalnego za pośrednictwem Szkoły Podstawowej w Górzycy w dniu zakończenia zajęć szkolnych - 21.06.2019r. Odbiór zaświadczenie uczeń poświadcza własnoręcznym podpisem.
8. Uczeń zwolniony z odpowiedniej z egzaminu ósmoklasisty oraz części egzaminu gimnazjalnego na podstawie zaświadczenia przyznającego tytuł laureata konkursu przedmiotowej otrzymuje zaświadczenie o uzyskaniu w danej części egzaminu maksymalnego wyniku.
9. Zdającemu można przerwać odpowiednią część egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty i unieważnić jego pracę w przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych lub zakłócenia przebiegu egzaminu gimnazjalnego ósmoklasisty.
10. Uczeń, któremu przerwano egzamin gimnazjalny może przystąpić do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu gimnazjalnego /części egzaminu w terminie ustalonym przez dyrektora CKE – 3,4,5 czerwca 2019r.
11. W przypadku nagłego zakłócenia przebiegu danej części egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty zdarzeniem zagrażającym bezpieczeństwu uczniów przewodniczący SZE podejmuje decyzję o zawieszeniu lub przerwaniu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego/ całego egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty oraz powiadamia o tym fakcie, w razie potrzeby, odpowiednie służby (policję, straż pożarną itp.) oraz dyrektora OKE w Poznaniu.
12. Dyrektor OKE w porozumieniu z dyrektorem CKE, jeżeli zachodzi taka potrzeba, podejmuje decyzję o zmianie miejsca i terminu przeprowadzenia danej części egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty.
IV. PRZYGOTOWANIE I ORGANIZACJA EGZAMINU
1. Za zorganizowanie i przebieg egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty odpowiada przewodniczący SZE, którym jest Dyrektor Szkoły.
2. Przewodniczący SZE na miesiąc przed terminem egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty ustala spośród członków SZE zespoły nadzorujące (ZN) przebieg odpowiedniej części egzaminu ósmoklasisty i gimnazjalnego w każdej Sali :
- egzaminu gimnazjalnego do 11 marca 2019r.
- ęgzaminu ósmoklasisty do 15 marca 2019r.
3. Członkami zespołu nadzorującego w gimnazjum nie mogą być:
a) wychowawcy zdających
b) nauczyciele przedmiotów, z których odbywa się dana część egzaminu.
4. Wszyscy przewodniczący i członkowie ZN mają obowiązek wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez Przewodniczącego SZE oraz znać procedurę wewnątrzszkolną i Informację o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu przygotowaną przez CKE w Warszawie
5. Wychowawcy klas, najpóźniej na tydzień przed terminem egzaminu ósmoklasisty i gimnazjalnego przedstawiają uczniom, a rodzicom na zebraniach Wewnątrzszkolną Instrukcję Organizacji Egzaminu w SP w Górzycy w roku szkolnym 2018/2019 oraz Informację o sposobie przeprowadzani egzaminu – Informacja dla ucznia/ Informacja dla rodzica przygotowane przez CKE w Warszawie , a także przypominają uczniom odpowiednie instrukcje zamieszczone na pierwszych stronach przykładowych zestawów egzaminacyjnych oraz zasady kodowania
i wypełniania kart odpowiedzi.
6. Przewodniczący ZE i ich członkowie przygotowują wyznaczone sale do egzaminu
w dniu 09.04.2019r. ( Gim) i 12 .04.2019r.( VIII )
W każdym dniu egzaminu ósmoklasisty i gimnazjalnym członkowie ZN sprawdzają i wykonują czynności:
- przed salą wywieszają listę uczniów zdających w danej Sali
- umieszczają na ścianie zegar
- przygotowują tablicę w celu możliwości zapisania godziny rozpoczęcia
i zakończenia egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty
- sprawdzają przygotowanie kartek z imieniem, nazwiskiem, numerem PESEL
i trzyznakowym kodem ucznia kartki z numerami stolików oraz losy dla uczniów
- zapewniają zapasowe przybory do pisania
- usuwają plansze i tabele dydaktyczne
- zapewniają i sprawdzają urządzenia odtwarzające (do części językowej).
- przygotowują miejsca dla członków zespołowe nadzorujących i obserwatorów
V PRZEBIEG EGZAMINU GIMNAZJALNEGO I ÓSMOKLASISTY
Egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty przeprowadza się zgodnie
z harmonogramem przygotowanym na poszczególne dni orazudostępnionym uczniom i nauczycielom na tablicy ogłoszeń w holu głównym szkoły oraz pokoju nauczycielskim.
- gimnazjalnego - 10,11,12.04.2019r.( środa, czwartek, piątek)
- ósmoklasisty - 15, 16,17.04.2019r.( poniedziałek, wtorek, środa)
o godz. 8.00 Przewodniczący SZE sprawdza skład zespołów nadzorujących.
W przypadku nieobecności członka komisji włącza członka rezerwowego.
2. Przewodniczący ZSE o godz. 8.05 sprawdzają przygotowanie sal egzaminacyjnych.
3. O godz. 8.30 Przewodniczący SZE w obecności wszystkich przewodniczących ZN oraz przedstawicieli uczniów zdających(z wyłączeniem sal, w których do egzaminu przystępuje jeden zdający) w sekretariacie szkoły sprawdza, czy pakiety z materiałami egzaminacyjnymi nie zostały naruszone. Przewodniczący ZN odbierają od Przewodniczącego SZE materiały egzaminacyjne.
Następnie wszyscy członkowie komisji wraz z uczniami udają się do sal egzaminacyjnych.
4. Przed wpuszczeniem uczniów na salę przewodniczący przypomina:
a) uczniom, zespołom nadzorującym i obserwatorom o konieczności pozostawienia telefonów komórkowych i innych elektronicznych nośników poza salą egzaminacyjną.
b) o wniesieniu do Sali wyłącznie przyborów: czarny długopis lub pióro oraz linijkę (tylko na egzamin z matematyki)
c) o możliwości wniesienia małej butelki wody, która nie może stać na stoliku tylko na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych (woda może być zakupiona przez szkołę).
5. Uczniowie wpuszczani są do sali z godnie z kolejnością na liście, losują numery stolika i zajmują wyznaczone miejsca.
6. Po zajęciu miejsc przez wszystkich zdających przewodniczący ZN przypomina uczniom o:
a) konieczności wykonywania poleceń członków ZN
b) obowiązku samodzielnej pracy,
c) sprawdzeniu kompletności zestawu
d) zapisaniu trzyznakowych kodów i nr PESEL
e) naklejeniu naklejek z indywidualnymi kodami ucznia w odpowiednich miejscach
f) o dodatkowych 5 minutach przeznaczonych na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi
po zakończeniu czasu przewidzianego na rozwiązanie zadań.
g) o zasadach oddawania arkuszy po zakończeniu pracy.
7. Punktualnie o godz. 9.00 rozpoczyna się dana część egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty.
8. Po rozdaniu zdającym zestawów egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie zostają
wpuszczeni do sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach, jednak nie później niż po zakończeniu czynności organizacyjnych, decyzję o umożliwieniu spóźnionemu zdającemu do sprawdzianu lub odpowiedniej części egzaminu podejmuje przewodniczący SZE, czyli dyrektor, ale zdający kończy pracę z zestawem egzaminacyjnym o czasie zapisanym na tablicy.
9. Zdający sprawdzają, czy zestawy egzaminacyjne są kompletne. W razie potrzeby zgłaszają braki i usterki przewodniczącemu ZN.
10. Zdający kodują swoje prace zgodnie z instrukcją CKE i naklejają naklejki
z indywidualnymi kodami.
11. Członkowie zespołu sprawdzają poprawność kodowania oraz naklejki z kodami.
W przypadku uczniów uprawnionych do dostosowania warunków i formy sprawdzianu/egzaminu gimnazjalnego zestawy egzaminacyjne kodują członkowie zespołu nadzorującego.
12. Członkowie ZN udzielają odpowiedzi wyłącznie na pytania zdających związane
z kodowaniem i rozumieniem instrukcji dla ucznia.
13. Po czynnościach organizacyjnych przewodniczący ZN zapisuje w widocznym miejscu na tablicy czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z zestawem egzaminacyjnym.
14. Czas trwania egzaminu liczy się od momentu zapisania na tablicy godziny rozpoczęcia pracy i zgodnie z rozporządzeniem - wynosi odpowiednio:
1) na egzaminie gimnazjalnym
a) z części humanistycznej:
- z zestawem egzaminacyjnym z historii i wiedzy o społeczeństwie – 60 minut;
w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony –nie więcej niż 80 minut;
- z zestawem egzaminacyjnym z języka polskiego – 90 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony –
nie więcej niż 135 minut
b) części matematyczno-przyrodniczej:
- z zestawem egzaminacyjnym z przedmiotów przyrodniczych – 60 minut;
w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 80 minut,
- z zestawem egzaminacyjnym z matematyki - 90 minut; w przypadku uczniów,
dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony –
nie więcej niż 135minut,
c) w części z języka obcego nowożytnego:
- z zestawem egzaminacyjnym na poziomie podstawowym – 60 minut;
w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony –nie więcej niż 80 minut,
-zestawem egzaminacyjnym na poziomie rozszerzonym – 60 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony –
nie więcej niż 90 minut.
2) Na egzaminie ósmoklasisty
a) z języka polskiego – 120 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – do 180 minut
b) z matematyki - 100 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – do 150 minut
c) z języka obcego ( j. niemiecki i j. angielski )– 90 minut;
w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony –do 135 minut,
15. W czasie trwania egzaminu zdający nie mogą opuszczać sali egzaminacyjnej. Przewodniczący ZN może zezwolić na opuszczenie sali po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się zdającego z innymi osobami (nie dotyczy sytuacji, w której konieczne jest skorzystanie z pomocy medycznej).
16. W czasie trwania egzaminu członkowie zespołów nadzorujących oraz obserwator mogą poruszać się po sali egzaminacyjnej w celu nadzorowania prawidłowego przebiegu sprawdzianu/egzaminu.
17. Jeśli zdający ukończył pracę przed czasem:
a) zgłasza to zespołowi przez podniesienie ręki
b) zamyka zestaw egzaminacyjny i odkłada go na brzegu stolika
c) przewodniczący lub członek sprawdza kompletność materiałów
d) dodatkowo jeżeli zgłasza zakończenie pracy wcześniej niż 10 minut przed
zakończeniem czasu członek zespołu sprawdza czy uczeń zaznaczył odpowiedzi
na karcie
e) w przypadku braku poleca uczniowi wykonanie tych czynności
f ) w przypadku otrzymania pozwolenia uczeń opuszcza salę nie zakłócając pracy innym.
18. Na 10 minut przed zakończeniem egzaminu przewodniczący ZN przypomina o konieczności zaznaczenia wszystkich odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
VI ZAKOŃCZENIE EGZAMINU GIMNAZJALNEGO I ÓSMOKLASISTY
1. W wyznaczonym czasie przewodniczący ZN:
a) informuje zdających o zakończeniu pracy
b) wyznacza dodatkowy czas 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez uczniów odpowiedzi na kartę
c) poleca członkom zespołu nadzorującego kontrolę czynności wykonywanych przez uczniów
d) poleca po upływie dodatkowego czasu zamknięcie i odłożenie na brzeg stolika prac egzaminacyjnych
e) nakazuje pozostanie na miejscach
f) na polecenie przewodniczącego ZE członkowie zbierają prace z poszczególnych
rzędów
g) na polecenie przewodniczącego ZN – uczniowie opuszczają sale.
h) w sali pozostają uczniowie - przedstawiciele zdających.
2. Członkowie ZN:
a) sprawdzają kompletność materiałów,
b) sprawdzają poprawność umieszczenia naklejki z kodem kreskowym
w odpowiednich miejscach zestawów egzaminacyjnych,
c) w przypadku uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się zaznaczają
występowanie tych trudności, zamalowując odpowiednie pole na arkuszu
i karcie odpowiedzi.
d) podpisują protokół przebiegu egzaminu oraz listy obecności
e) po zakończeniu egzaminu członkowie ZN porządkują, kompletują
i pakują materiały zgodnie z instrukcją OKE w obecności uczniów –
przedstawicieli zdających.
3. Przewodniczący ZN przekazuje materiały egzaminacyjne Przewodniczącemu
SZE.
4. Przewodniczący SZE w obecności przewodniczących ZN sporządza protokół
zbiorczy z poszczególnych części egzaminu.
5. Przewodniczący SZE przekazuje i zabezpiecza wszystkie materiały
egzaminacyjne zgonie z Instrukcją OKE w Poznaniu.
6. Po przekazaniu materiałów egzaminacyjnych przewodniczący i członkowie ZN
przygotowują sale do kolejnych egzaminów, a w dniu 17.04.2019r.do zajęc lekcyjnych
VII Zapoznanie z Wewnątrzszkolną Instrukcją Przygotowania i Organizacji
Egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty
1. Przewodniczących i członków komisji nadzorujących egzamin w dniu: 29.03.2019r.
04.04.2019r.
2. Uczniów kl. III gimnazjum i VIII podczas zajęć z wychowawcą w dniu 29.03.2019r.
3. Rodziców/opiekunów uczniów kl. III gimnazjum i VIII. podczas zebrania ogólnego z
dyrektorem w dniu 27.03.2019r.